Profesionálna dentálna hygiena

Profesionálna dentálna hygiena je dnes medzi pacientmi, ktorým záleží na tom, aby si uchovali zdravý chrup, veľmi populárnou. Skutočne zohráva nenahraditeľnú úlohu v prevencii kazu a chorôb parodontu. Musí však byť pochopená a vykonávaná správne.

 

 

Dentálnu hygienu vykonávame tak, aby pacient po ošetrení presne vedel, prečo a hlavne, ako sa postarať o zuby a parodont doma, pretože profesionálna dentálna hygiena realizovaná zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou nie je náhradou pravidelnej domácej ústnej hygieny. Jej úlohou je:

  • odstránenie nedostatkov v čistiacich návykoch pacienta prostredníctvom nácviku správnych techník mechanického čistenia chrupu a výberu vhodných pomôcok
  • odstránenie bariér pre mechanické čistenie chrupu (zubný kameň, previslé výplne…), aby pacient následne mohol udržiavať chrup samostatne
  • odstránenie pigmentov a bakteriálneho nálepu zafarbujúcich zuby
  • konzervatívna liečba parodontitídy v prípade, že sa táto už rozvinula (pozri terapia parodontitídy)

Terapeutické a estetické účinky profesionálnej dentálnej hygieny sú ťažko oddeliteľné, avšak skutočnou náplňou sú tie liečebné. Bez toho, aby pacient zvládol správne techniky domácej starostlivosti a doma ich denne vykonával, je profesionálna dentálna hygiena nedostatočná (aj pri pravidelnom vykonávaní).