Estetické výplne

Povery o škodlivosti amalgámu kolujúce v populácii odborná verejnosť nezdieľa. Dôvodom, prečo dnes zubní lekári indikujú fotokompozitné výplne miesto amalgámových je úroveň ich kvality, ktorá im umožňuje plnohodnotne nahradiť amalgámové. Rozhodujúcim faktorom pri výbere výplňového materiálu dnes nezohráva jeho druh, ale stav ústnej hygieny pacienta.

 

Zatiaľ čo amalgám vo svojom okolí potláča množenie baktérií a teda aj ich kariogénne účinky, kompozitná výplň tak nečiní. Fotokompozitná výplň u pacienta s nesprávnymi hygienickými návykmi často zlyhá. Napríklad kompozitné výplne zasahujúce do medzizubného priestoru majú krátku trvácnosť, pretože pacient tento priestor nečistí medzizubnou kefkou. To sa v minulosti pričinilo o zlú povesť estetických výplní. V našej ambulancii kladieme dôraz na hygienickú prípravu pacienta, s cieľom dlhodobého udržania výsledkov výplňovej terapie.

 

(v strede – horná ľavá šestka po výmene amalgámovej výplne)

 

  • Fotokompozitné výplne (zhotovené priamo v ústach)

Počas práce s fotokompozitom je možné výplň anatomicky tvarovať, čím je zachovaný prirodzený vzhľad zuba. Preparácia zuba pre fotokompozit šetrí zdravé zubné tkanivá vo väčšej miere než pre amalgám. Zub je definitívne vyplnený počas jednej návštevy ambulancie. Fotokompozitné výplne nie sú trvalým estetickým riešením, keďže farba časom podlieha zmenám. To je však možné relatívne ľahko korigovať.

 

  • Keramické výplne, zhotovené v laboratóriu zubnej techniky a nasadzované v zubnej ambulancii (inlay, overlay)

Túto možnosť požívame v prípade rozsiahlej výplňovej terapie v krátkom časovom úseku alebo v stavoch po rozsiahlom, devastačnom kaze, ktorý znemožnil kvalitnú modeláž výplne priamo v ústnej dutine. Keramické výplne sú odolnejšie voči oteru, postupom času nepodliehajú sfarbeniu a sú finančne náročnejšie.

 

V oboch prípadoch používame materiály renomovaných svetových výrobcov a spolupracujeme len s najlepšími zubnými technikmi .