Liečba parodontitídy

Takmer všetka pozornosť moderného človeka v oblasti ústneho zdravia je sústredená na krásu a zdravie zubov. Zatiaľ čo zubný kaz je známym strašiakom, choroby aparátu, ktorý drží zub v kosti (parodont), sú pre väčšinu ľudí neznámym pojmom. Podľa odborných publikácii sú zápaly parodontu v rôznych štádiách prítommé vo viac ako 90% populácie. Zatiaľ čo kaz môže viesť k strate jedného zuba, parodontitída (parodotóza, paradentóza) vedie k strate celého chrupu a veľkému úbytku alveolárnej kosti.

Paroterapiu vykonávame v súlade s najnovšími poznatkami v tejto oblasti  a sme prístrojovo vybavení na jej vyhľadanie a rozpoznanie v štádiu, v ktorom pacient nepociťuje žiadne problémy. Aby sme predišli zdravotným a ekonomickým škodám u pacienta, je u nás parodotologické vyšetrenie automatickou súčasťou preventívnych prehliadok ako aj plánovania protetického a výplňového ošetrenia chrupu. Jednoznačnú diagnózu, rozlišujúcu medzi gingivitídou a parodontitídou, je možné stanoviť len na základe RTG vyšetrenia, takže RTG prístroje má každá naša ambulancia priamo pri kresle.

 

Gingivitis (zápal ďasna) je povrchová forma parodontitídy, ktorú si väčšina ľudí ani nevšimne:

 

  • Zápal zasahuje „iba“ ďasno, kosť poškodená nie je.
  • Prejavuje sa začervenaním, opuchom, bolesťou pri čistení a pri žutí pevnej stravy. Na začiatku sú tieto pocity nevýrazné.
  • Jediným príznakom, ktorý sa nedá prehliadnuť, je krvácanie.

  Gingivitídu je možné vyliečiť bez následkov.

 

 

 

 

Parodontitis (parodontosis) predstavuje hlbšiu formu zápalu a prejavuje sa razantnejšie:

 

  • Postupujúci zápal zasahuje okrem ďasna aj kosť a vyvoláva jej úbytok.
  • Z úst je cítiť nepríjemný zápach.
  • Opuch ďasien je výraznejší, prípadne sa naplnia hnisom. V tom prípade bolí ďasno aj zub, môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty.
  • V neskorších štádiách sa zuby kývajú, aj zdravé – bez kazu, spontánne vypadávajú alebo sú extrahované .
  • Počas trvania parodontitídy sa baktérie a ich toxíny nachádzajú vo vnútornom prostredí organizmu, pričom sa môžu šíriť krvným riečišťom a poškodzovať vnútorné orgány.

Hlboká parodontitída sa nedá vyliečiť bez následkov – stratená kosť sa spätne nevytvorí.